اخبار هفته گذشته خودرو

اخبار هفته گذشته خودرو

اخبار هفته گذشته خودرو

به نقل از باما

اخبار مهم بازار خودرو در هفته سوم دی 1401

در هفته منتهی به شنبه 24 دی 1401 توقف عرضه خودرو در بورس، افزایش قیمت لوازم‌ یدکی خودرو، رشد قربانیان رانندگی، شرایط واردات خودرو در سال آینده، افزایش 40 درصدی قیمت خودرو و انتشار اسامی خودروهای وارداتی که به بورس می‌روند ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

قیمت‌گذاری سلیقه‌ای در بازار لوازم‌ یدکی

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو می‌گوید قیمت قطعات یدکی گران شده، اما قیمت دستمزد تعمیرکاران خودرو تغییر نکرده است.

به گفته نیک‌آیین در حال حاضر قیمت قطعات یدکی خودرو بسیار بالاست و هیچ نظارتی در این رابطه انجام نمی‌شود.

با وجود ثبات قیمت ارز فروشندگان قطعات یدکی قیمت‌های بالایی را برای انواع قطعات اعلام می‌کنند،

که همین امر باعث عدم خرید قطعات از سوی مردم شده است.

با رشد قیمت‌ها مردم ترجیح می‌دهند خودروهای خود را تعمیر نکرده و با همان ایرادات استفاده کنند که همین امر بروز تصادفات را در جاده‌ها افزایش داده است.

 

ساندروی ایرانی در راه است

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از افتتاح خط تولید خودروی P90 سایپا در بهمن‌ماه خبر داد. به گفته تیموری این خودرو بر روی بن‌سازه (پلتفرم) ساندرو تعبیه شده و استانداردهای 85 گانه را پاس می‌کند.

موتور این خودرو ME16 است، که در مگاموتور در حال راه‌اندازی خط تولید آن هستیم و اولین نمونه‌های آن تولید شده و بازار هدف این خودرو کشور روسیه است.

 

مراجعه تهرانی‌ها به معاینه‌فنی بیشتر شد

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران می‌گوید از ابتدای امسال حدود یک میلیون و ۲۶۹ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده‌اند، که در مقایسه با سال گذشته، هفت درصد افزایش داشته است.

به گفته مالکی از یک میلیون و ۲۶۹ خودروی مراجعه شده، ۹۷۰ هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعه اول بوده و در این ۹ ماه نقص مربوط به آلایندگی ۱۳۴ هزار، هم‌راستایی ۷۵ هزار،

کمک‌فنر ۳۴ هزار و تست ترمز ۹۷ هزار و وضعیت ظاهری ۱۵۴ هزار دستگاه خودرو مراجعه‌کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران شناسایی و درنهایت برای دریافت معاینه فنی توسط راکبین آن رفع ایراد شده است.

 

قربانیان رانندگی بیشتر شد

معاون حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی به موضوع مهم افزایش جان‌باختگان تصادفات بر حضور فعال استانداران در نشست‌های کمیسیون ایمنی استان‌ها، تشکیل مستمر نشست‌های کارشناسی دبیرخانه کمیسیون ایمنی راه‌ها، تولید محتوی آموزشی مرتبط با ایمنی ترافیک و پخش در صداوسیما و لزوم برنامه‌ریزی سفرهای نوروزی سال جاری و تلاش و همکاری تمام سازمان‌ها و ارگان‌های مسئول و مؤثر در کاهش تصادفات رانندگی تأکید کرد.

در ابتدای این نشست گزارش آماری از تصادفات و کشته‌شدگان تصادفات در 8 ماه نخست 1401 ارائه و با توجه به رشد بیش از 14 درصدی کشته‌شدگان تصادفات در این دوره، بر تحلیل دقیق با هدف ریشه‌یابی چرایی افزایش تصادفات تأکید شد.

 

در همین رابطه سردار مؤمنی، رئیس پلیس راه کشور هم گفته بود سالانه ۳۰۰ هزار نفر بر اثر تصادفات آسیب می‌بینند، که ۲۰ درصد از این تعداد دچار معلولیت می‌شوند و ۱۷ هزار نفر در کشور بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می‌دهند.

۶۵ درصد از این جان‌باختگان بین ۲۱ تا ۶۰ سال سن دارند و ۲۲ درصد از آمار فوتی‌های کشور افراد ۲۱ تا ۳۰ سال یعنی جمعیت جوان کشور هستند.

 

سال 1402 بنزین گران نمی‌شود

در لایحه بودجه ۱۴۰۲، درآمد دولت از محل منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی تغییر چندانی نکرده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد دولت تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین ندارد.

یکی از نشانه‌های اصلی برای تغییر قیمت بنزین، درآمد دولت حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است که پیگیری‌ها از لایحه تصویب‌شده دولت برای سال آینده نشان می‌دهد این عدد در سال آینده تغییر محسوسی نداشته است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، دولت قصدی برای افزایش قیمت بنزین در سال 1402 ندارد.

لایحه بودجه 1402 که در دولت تصویب‌شده است، پنجم دی‌ماه طی نامه‌ای رسمی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است که بر اساس آن در صورت تصویب مجلس، قیمت بنزین ثابت می‌ماند.

 

عرضه خودروهای وارداتی در بورس

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز فروش خودروهای وارداتی در آینده نزدیک در بستر بورس کالا خبر داد و تأکید کرد که مجوزهای لازم برای فروش و شماره‌گذاری خودروهای وارداتی انجام شده و هیچ مانعی برای واردات، ترخیص، شماره‌گذاری و فروش خودروها وجود ندارد.

به گفته قالیباف تاکنون حدود 40 هزار ثبت سفارش برای واردات خودرو انجام شده است و اولین فروش خودروهای خارجی در دی‌ماه انجام خواهد شد و به‌زودی خودروهای وارداتی در تابلوی بورس کالا به فروش می‌رسند.

تمام مجوزهای لازم برای فروش و شماره‌گذاری خودروهای خارجی انجام شده است و اکنون هیچ مانعی برای واردات، ترخیص، شماره‌گذاری و فروش خودروها وجود ندارد.

 

در همین رابطه رییس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس می‌گوید قیمت پایه زمانی که عرضه خودروها توسط عرضه‌کننده اعلام شود، مشخص و منتشر خواهد شد و هر کد ملی قادر به درخواست سفارش یک خودرو است.

به گفته صادقی در جلسه اخیر هیئت پذیرش بورس کالا، پذیرش 21 هزار و 140 دستگاه خودروی وارداتی از دو شرکت چانگان چین و کیای کره در دستور کار قرار گرفت و تأیید شد.

19 هزار دستگاه از مجموع خودروهای یادشده به شرکت چانگان چین تعلق دارد که توسط شرکت سایپا عرضه خواهد شد و مابقی به 9 مدل خودرو از شرکت کیای کره جنوبی اختصاص دارد.

 

واردات 2 میلیارد دلار خودرو در سال 1402

در لایحه بودجه 1402، دولت اجازه واردات خودرو تا سقف دو میلیارد دلار را صادر کرده است.

لایحه بودجه 1402 که در دولت تصویب‌شده است، پنجم دی‌ماه از سوی رئیس‌جمهوری طی نامه‌ای رسمی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

بر اساس آنچه از این لایحه به دست آمده، دولت در سال آینده اجازه می‌دهد تا سقف دو میلیارد دلار خودرو وارد کشور شود.

به نظر می‌رسد این تصمیم در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی تأثیر مثبتی در بازار خودرو و رقابتی‌تر شدن فضا داشته باشد.

البته امسال نیز دولت تصمیم گرفت محدودیت‌های واردات خودرو را کاهش دهد و بر همین اساس آیین‌نامه واردات خودرو در ماه‌های گذشته تدوین و عملیات اجرایی آن پس از چند سال ممنوعیت واردات، آغاز شده است؛

به‌گونه‌ای که نخستین محموله خودروهای خارجی اوایل دی‌ماه وارد کشور و پس از ترخیص وارد گمرک تهران شدند.

 

بد نیست بدانید بر اساس لایحه بودجه 1402 دولت در بخش درآمدها حقوق ورودی خودروها را در سال آینده 319.770.000 میلیون ریال در نظر گرفته است.

علاوه بر این در بخش مالیات شماره‌گذاری خودرو نیز دولت پیش‌بینی درآمد 110.666.523 میلیون ریال را در نظر گرفته است.

برای دولت در لایحه بودجه 1402 مالیات بر نقل‌وانتقال اتومبیل نیز درآمد 130.576.299 میلیون ریالی در نظر گرفته شده است.

 

افزایش 40 درصدی قیمت خودرو در یک ماه اخبار هفته گذشته خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران می‌گوید قیمت خودرو نسبت به ماه گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است.

به گفته موتمنی البته قیمت خودروهای داخلی و خارجی در یک هفته اخیر حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.

مؤتمنی با بیان اینکه خودروهای خارجی وارداتی هنوز در بازار عرضه نشده است، تصریح کرد: «در صورت عرضه خودروهای وارداتی به بازار قدم مثبتی در خصوص کاهش قیمت‌ها برداشته خواهد شد، ولی هنوز تعرفه‌ها مشخص نشده است.

نوسانات ارزی تأثیر خود را بر کالاهای سرمایه‌ای ازجمله خودرو می‌گذارد و موجب نابسامانی بازار و افزایش قیمت خودرو می‌شود.»

 

کارگروه تخصصی خودرو تشکیل می‌شود

شورای رقابت دستورالعمل تشکیل کارگروه تخصصی خودرو را با هدف بازنگری دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو و پایش عملکرد بازار خودرو تصویب کرد.

شورای رقابت با استناد به بند 5 ماده 58 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و با توجه به منقضی شدن مدت‌زمان شصت و سومین مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ 28 مهرماه 1400، در خصوص تنظیم بازار خودرو، دستورالعمل تشکیل کارگروه تخصصی خودرو توسط شورای رقابت به تصویب رسید.

بر این اساس دستورالعمل بازار خودرو که شامل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی آن است، توسط کارگروه تخصصی خودرو تدوین می‌شود.

همچنین پایش و ارزیابی ساختار و عملکرد بازار خودرو با تأکید بر موضوع رقابت یکی از وظایف مهم این کارگروه است.

البته بر اساس ماده 3 این دستورالعمل، تصمیمات کارگروه باید به تصویب شورای رقابت برسد.

 

البته مدیر روابط عمومی مرکز ملی رقابت با بیان اینکه این تشکل فراقوه‌ای دستورالعمل نحوه محاسبه قیمت تمام‌شده و سود خودرو را اعلام می‌کند، گفته بود ممکن است نظر کارگروه تخصصی که به‌صورت کارشناسی اعلام می‌شود مورداستفاده قرار گرفته و یا اجرایی نشود.

به گفته توکلی این تشکل فراقوه‌ای دستورالعمل نحوه محاسبه قیمت تمام‌شده و سود خودرو را اعلام می‌کند و این موضوع به معنای قیمت‌گذاری خودرو نیست. ما فقط دستورالعمل را اعلام می‌کنیم.

 

جالب آنکه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده بود این وزارتخانه دستوری برای تخصیص خودرو به شورای عالی انقلاب فرهنگی نداده و مضمون نامه معاون حمل‌ونقل وزارت صمت نیز چنین چیزی نیست.

 

کارت ملی مادران در بازار سیاه

شواهدی حاکی از آن است که بازار سیاهی برای اجاره کد ملی مادران دارای دو فرزند و بیشتر ایجاد شده است.

در سطح شهر نیز آگهی‌هایی برای خرید حق استفاده از کد ملی مادران دیده می‌شود. برای پیگیری این موضوع با یکی از دلالان بازار خودرو که آگهی خرید کد ملی داده بود تماس گرفتیم.

به گفته وی، دلالان حاضرند تنها با دریافت کد ملی مادران دارای دو فرزند و بیشتر، ۱۵ میلیون تومان به آنها پرداخت کنند.

این‌طور که این دلال بازار خودرو می‌گوید حتی اگر فرد در قرعه‌کشی خودرو برنده نشود هم این ۱۵ میلیون تومان به او پرداخت می‌شود.

در مقابل دلالان سعی می‌کنند تضمینات سفت‌وسختی از مادرانی که کد ملی خود را در اختیار آنها قرار می‌دهند، بگیرند.

دلالی که با او تماس گرفتیم، در مقابل پرداخت این ۱۵ میلیون تومان و دریافت کد ملی، خواستار دریافت سفته به ارزش یک میلیارد تومان بود.

 

موتورسیکلت‌های برقی به تهران سرازیر می‌شوند

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران در مورد تلاش شهرداری تهران برای ورود موتورسیکلت‌های برقی به خیابان‌های پایتخت توضیحاتی ارائه کرد.

به گفته آقامیری شهرداری برنامه دارد که 500 هزار دستگاه موتورسیکلت برقی را جایگزین موتورسیکلت‌های آلاینده کند،

وی در این باره گفت: «بر این اساس شهرداری تسهیلات خرید موتورسیکلت برقی را ارائه می‌کند که در حال رایزنی با بانک‌ها هستند.

باید تمهیداتی اندیشیده شود تا خرید موتورسیکلت برقی برای شهروندان سهل‌الوصول باشد.

نباید خرید موتورسیکلت باری بر دوش خانواده‌ها باشد.

البته هنوز برنامه آن نهایی نشده است اما تسهیلاتی فراهم خواهد شد که شهروندان بتوانند موتورسیکلت‌های برقی را جایگزین موتورهای آلاینده‌شان کنند.»

 

آمار تولید خودرو تا اواخر دی 1401

وزارت صمت اعلام کرد جمع تولید خودرو در سال جاری تا پایان روز نوزدهم دی‌ماه، بیش از ۹۵۲ هزار دستگاه بوده است.

طبق آخرین آمار، مجموع تولید انواع خودرو در کشور در 9 ماه نخست سال جاری از 876 هزار دستگاه هم فراتر رفته است.

تا نوزدهم دی‌ماه نیز 76300 دستگاه خودروی جدید تولید شده و بدین ترتیب جمع تولید خودرو در سال جاری تا پایان روز گذشته بیش از 952 هزار دستگاه بوده است.

با تولید 12 هزار دستگاه خودروی دیگر تا پایان هفته جاری، رکورد تولید 12 ماهه 1400 شکسته خواهد شد؛

یعنی تا دو روز دیگر به اندازه کل سال 1400 خودرو تولید خواهد شد با این تفاوت که آمار تولید امسال، صرفاً شامل خودروهای کامل است در حالی که عدد اعلام شده در سال گذشته شامل قریب به 200 هزار تولید ناقص بود که در پارکینگ خودروسازان انباشته می‌شد.

ضمناً تعداد تحویل خودرو در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال حدود 30 درصد بیشتر است که نتیجه تکمیل خودروهای ناقص سال گذشته بوده است.

 

کاهش شدید تولید روغن‌موتور

باوجود این که قیمت فروش محصولات ۴ شرکت بزرگ تولیدکننده روغن‌موتور طی ۹ ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۰ تا ۶۰ درصدی داشته، اما در ۴ شرکت اصلی تولیدکننده روغن‌موتور، تولید برخی از محصولات بین ۵ تا ۳۰ درصد کاهش داشته است.

بررسی وضعیت تولید ۴ شرکت بزرگ تولیدکننده روغن‌موتور کشور نشان می‌دهد با وجود این‌که قیمت فروش محصولات این شرکت‌ها طی ۹ ماهه نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵۰ تا ۶۰ درصدی داشته است،

اما در ۴ شرکت اصلی تولیدکننده روغن‌موتور، تولید برخی از محصولات بین ۵ تا ۳۰ درصد کاهش داشته.

در بین ۴ شرکت ایرانول، نفت سپاهان، بهران و نفت پارس، بدترین وضعیت تولید مربوط به شرکت نفت سپاهان است.

در این شرکت گرچه مجموع تولید برای فروش داخلی نسبت به ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ کاهش 6.6 درصدی داشته اما در برخی محصولات تولید بین ۲۰ تا ۵۰ درصد کاهش داشته است.

 

شرایط اخذ مالیات از خودروها در سال 1402

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲، خودروهای بالای یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ یک درصد می‌شوند.

بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، انواع خودروی سواری و وانت دو اتاق (کابین) دارای شماره انتظامی در اختیار مالکین اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که قیمت روز خودروی آنها بیش از ۱۵ میلیارد ریال (یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان) است نسبت به مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ یک درصد می‌شوند.

 

یک شرط جدید درباره تعویض پلاک و بیمه شخص ثالث اخبار هفته گذشته خودرو

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲، متقاضیان تعویض پلاک خودرو و خدمات بیمه شخص ثالث، ملزم به پرداخت بدهی‌های ناشی از عوارض آزادراهی هستند.

طی سال‌های گذشته همواره الکترونیکی شدن عوارض آزادراه‌های کشور و برداشته شدن باجه‌های اخذ عوارض از اهداف وزارت راه و شهرسازی و دولت بوده است،

اما هر بار به دلیلی این هدف محقق نشد و حتی آزادراه‌هایی که به‌تازگی در این سال‌ها افتتاح شده و زیر بار ترافیکی رفتند،

عوارض خود را از حالت الکترونیکی به دستی تغییر دادند؛ یعنی اینکه باجه‌هایی در ابتدا و انتهای آزادراه‌های خود برای اخذ این مبلغ از رانندگان تعبیه کردند.

 

بد نیست بدانید بر اساس بند «ک» لایحه بودجه ۱۴۰۲، وزارت راه و شهرسازی مجاز است از طریق مشارکت سرمایه‌گذاران بخش غیردولتی،

اخذ عوارض در کلیه آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها را به‌صورت الکترونیکی عملیاتی کند.

همچنین وزارت راه و شهرسازی مکلف است در تعیین نرخ عوارض جاده‌ای به‌صورت پلکانی به نحوی عمل نماید که حقوق کاربرانی که به‌موقع نسب به پرداخت عوارض اقدام می‌نمایند

رعایت و انگیزه لازم برای پرداخت به‌موقع عوارض حفظ شود.

 

شرایط واردات خودرو برای جانبازان

مطابق لایحه بودجه ۱۴۰۲، جانبازان بالای ۷۰ درصد که در سال‌های گذشته از تسهیلات ماده ۴۵ قانون جامع ایثارگران استفاده نکرده‌اند، مجوز واردات یک دستگاه خودرو دریافت می‌کنند.

مطابق بند (و) تبصره هفت لایحه بودجه 1402، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران به جانبازان بالای 70 درصد که در سنوات گذشته از تسهیلات ماده 45 قانون جامع ایثارگران استفاده نکرده‌اند، مجوز واردات یک دستگاه خودرو متناسب با وضعیت جانبازی ایثارگر با رعایت قوانین و مقررات ارائه کند.

در خصوص سایر مشمولان ماده 45 قانون مذکور از محل تسهیلات قرض‌الحسنه تبصره 16 این قانون برای خرید خودرو داخلی اقدام می‌شود.

 

عوارض واردات خودرو افزایش می‌یابد

دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲، درآمد حاصل از عوارض واردات خودروهای سواری به میزان پنج درصد قیمت روی کشتی، ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به امسال ۸۰ درصد بیشتر شده است.

بر اساس اطلاعات مندرج در لایحه بودجه سال 1402 با سقف کلی 5261 هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم بسته شده که نسبت به سال جاری حدود 1502 هزار میلیارد تومان و معادل 40 درصد افزایش دارد.

حسب لایحه بودجه سال آینده، درآمد حاصل از عوارض واردات خودروهای سواری به میزان پنج درصد قیمت روی کشتی، 50 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که نسبت به رقم 10 میلیاردی امسال معادل 80 درصد بیشتر پیش‌بینی شده است.

همچنین در لایحه بودجه 1402، درآمد حاصل از اخذ عوارض از تولید و واردات وسائط نقلیه با رشد 85 درصدی به 40 میلیارد تومان رسیده است.

 

این خودروهای خارجی به بورس می‌روند

بر این اساس، خودرو سواری KIA CEED به تعداد ۲۰۰ دستگاه، خودرو سواری KIA K5 به تعداد ۵۰۰ دستگاه، خودرو سواری KIA SPORTAGE به تعداد ۵۰۰ دستگاه، خودرو سواری KIA CERATO به تعداد ۵۰۰ دستگاه، خودرو سواری KIA RIO به تعداد ۱۰۰ دستگاه،

خودرو سواری KIA SELTOS به تعداد ۷۰ دستگاه، خودرو سواری KIA SONET به تعداد ۷۰ دستگاه، خودرو سواری KIA PEGAS به تعداد ۱۰۰ دستگاه و خودرو سواری KIA PICANTO به تعداد ۱۰۰ دستگاه، در بورس کالا پذیرش شدند.

همه این خودروها تولید شرکت KIA کشور کره جنوبی بوده که توسط شرکت بازرگانی کوشا خودرو نگین عرضه شده است.

علاوه بر این، ۱۹ هزار خودروی چانگان نیز در این بورس پذیرش شدند.

 

کیفیت بنزین در ایران استاندارد

مدیر هماهنگی و نظارت بر عملیات شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه به اندازه یک کشور ۳۰۰ میلیونی مصرف بنزین داریم،

می‌گوید بنزین تولیدی در کشور استاندارد است و مصرف بالا باعث ایجاد مشکل شده.

به گفته مروج ما پالایشگاه اراک را در سال 72 به بهره‌برداری رساندیم، پالایشگاه بندرعباس را در سال 76 و پالایشگاه خلیج‌فارس را در سال 96 بهره‌برداری کردیم و تنها از این سه پالایشگاه، محصولات بسیار زیادی با استانداردهای روز دنیا ایجاد کردیم و در کنار این‌ها،

پالایشگاه‌های قدیمی‌ای مثل پالایشگاه آبادان، تبریز، شیراز، تهران و اصفهان را داریم که مربوط به سال‌های قبل هستند، اما آن‌قدر طرح اجرا کردند که امروز در پالایشگاه تهران، بنزین با استاندارد روز دنیا تولید می‌شود و اگرچه ممکن است به لحاظ اکتانی انحراف داشته باشد.

 

تعطیلی برخی از جایگاه‌های CNG در شهرستان‌ها

رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران CNG خراسان رضوی می‌گوید جایگاه‌های CNG شهرستان‌های استان به دلیل افت شدید فشار گاز تعطیل شده بود اما هفته گذشته اکثر جایگاه‌های CNG مشهد از مدار خارج شده است.

هم‌چنین روابط عمومی شرکت گاز استان گلستان طی اطلاعیه‌ای با اشاره به افزایش مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و تجاری از تعطیلی جایگاه‌های عرضه سوخت گاز خودرو یا همان سیان جی در استان گلستان تا پایان هفته خبر داده است.

 

پلاک خودروی‌تان را مخدوش نکنید

رییس پلیس راهور کشور مجازات تردد خودروهای فاقد پلاک یا پلاک مخدوشی را تشریح کرد و می‌گوید برابر ماده ۷۳۰ قانون تردد خودروهای پلاک مخدوشی، یا فاقد پلاک و یا مالکانی که به عمد نسبت به دست‌کاری پلاک‌ها اقدام می‌کنند ۶ ماه تا یک سال زندانی دارد.

به گفته سردار هادیانفر برابر ماده 730 قانون تردد خودروهای پلاک مخدوشی، یا فاقد پلاک و یا مالکانی که به عمد نسبت به دست‌کاری پلاک‌ها اقدام می‌کنند 6 ماه تا یک سال زندانی دارد و این ماده‌قانونی و قابل‌اجرا است و به مالکان این‌گونه خودروها توصیه می‌کنم که این کار را انجام ندهند چراکه زندانی برای این افراد محرز و قابل‌اجرا و غیرقابل‌بخشش است.

 

اخبار مهم بازار خودرو در هفته دوم دی 1401

در هفته منتهی به شنبه 17 دی 1401 دلیل کمبود روغن‌موتور در بازار، مشخص شدن عامل اصلی آلودگی هوا،

پشت پرده تأخیر در تحویل کارت سوخت، شیوه جدید فروش خودرو توسط سایپا و انتشار آمار 9 ماهه تولید خودرو ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

 

عامل اصلی آلودگی هوای کلان‌شهرها

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی وجود میلیون‌ها خودرو و موتورسیکلت فرسوده و غیراستاندارد با مصرف سوخت بالا را از عوامل اصلی آلودگی این روزهای هوای کلان‌شهرهای کشور دانست.

به گفته حسین‌زاده هم‌اکنون حدود 20 میلیون خودرو و چند میلیون موتورسیکلت فرسوده در کشور در حال تردد است که هم سوخت بالایی مصرف می‌کنند و هم از استانداردهای روز دنیا فرسنگ‌ها فاصله دارند.

وجود ناوگان حمل‌ونقل عمومی فرسوده و کامیون‌ها و خودروهای سنگین بین‌شهری که مصرف گازوئیل آنها بسیار بالاست، همچنین نبود استانداردهای روز دنیا در این خودروهای فرسوده همه دست‌به‌دست هم داده‌اند تا امروز ما با مشکل آلودگی شدید هوا روبه‌رو شویم.

 

مقابله پلیس با مخدوشی پلاک خودرو

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران بر ساماندهی موتورسیکلت‌ها و مقابله با خودروهای دارای پلاک مخدوش تأکید کرد.

جلال بهرامی در جلسه‌ای مشترک با پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت باید بدون تعارف بگوییم که اگر در کف خیابان،

مشکلی در حوزه حمل‌ونقل و ترافیک باشد، مسئول آن همه ما هستیم که امروز اینجا جمع شده‌ایم و نباید دنبال تقسیم تقصیر و معرفی مقصر باشیم و مسئولیت‌ها را روی دوش همدیگر بیاندازیم چراکه سهم ما از تقصیرها و قصورها هراندازه هم که باشد،

باز در مقابل شهروندان مسئول هستیم و مردم از ما انتظار خدمت دارند.

اگر در سال‌های اخیر، چند میلیون دستگاه موتورسیکلت،

بدون ضابطه به این شهر اضافه شده، پلاک‌های مخدوش روزبه‌روز افزایش و سایر بی‌نظمی‌ها و ناهنجاری‌های ترافیکی هر روز در شهر زیادتر می‌شود، مسئولیت آن بر عهده شهرداری تهران و پلیس راهور است و رفع این نابسامانی‌ها جز با همراهی و همدلی این دو نهاد خدمت‌گزار، امکان‌پذیر نیست.

 

چرایی کمبود روغن‌ موتور در بازار

مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی پلیمری وزارت صمت می‌گوید هم‌اکنون روند تولید روغن‌ موتور در حال بازگشت به روال عادی است و به‌زودی مشکل کمبود عرضه برطرف می‌شود.

به گفته صفدری در سطح کشور چهار واحد اصلی تولیدکننده روغن‌ موتور فعالیت دارد و علت کمبود عرضه روغن‌ موتور در برخی استان‌ها کاهش تولید دو واحد تولیدکننده روغن‌ موتور است.

دو واحد اصلی تولید روغن‌ موتور به دلیل برخی مشکلات فنی، تولیداتشان را در آذر ماه کاهش دادند و همین کمبود تولید و عرضه موجب افزایش قیمت روغن‌موتور در بازار شده است.

 

دلیل تأخیر در ارسال کارت سوخت چیست؟ اخبار هفته گذشته خودرو

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی می‌گوید روزانه ۳۵ هزار کارت سوخت شخصی‌سازی می‌شود که هزینه بالایی دارد به همین منظور برنامه داریم تا برای صدور کارت سوخت غربالگیری کنیم.

به گفته سالاری برخی دو یا سه مرتبه در زمان کوتاه درخواست صدور کارت سوخت المثنی دارند، اما در صدور کارت سوخت نوشماره مشکلی نیست.

ماهانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار درخواست صدور کارت سوخت جدید در سامانه ثبت می‌شود. معاون وزیر نفت از مردم خواست در نگهداری از کارت سوختشان دقت کنند.

 

برنامه فروش سایپا مشخص شد

مدیرعامل سایپا در واکنش به فراخوانده شدن مدیران دو خودروساز بزرگ به سازمان بازرسی کل کشور گفت قرعه‌کشی منتفی است و در بورس کالا می‌مانیم.

معاون نظارت و بازرسی سازمان بازرسی کل کشور سه‌شنبه گذشته در نشست با مدیران دو خودروساز بزرگ و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد باید تا تعیین تکلیف عرضه خودرو در بورس کالا، روند قرعه‌کشی ایران‌ خودرو و سایپا ادامه داشته باشد.

به گفته تیموری 4 ماه است که محصولات گروه سایپا از فرایند قرعه‌کشی خارج است، ولی فروش فوق‌العاده و عرضه محصول در بورس کالا براساس شرایط و ضوابط مجلس بوده تا محصولات را به دست مصرف‌کنندگان برسانیم.

 

برنامه تولید موتورسیکلت تا پایان سال

دبیر انجمن صنعت موتورسیکلت ایران از تولید بیش از ۳۰۰ هزار دستگاه موتورسیکلت از ابتدای امسال تا پایان آذرماه خبر داد و گفت این میزان تولید در هم‌سنجی با پارسال رشد حدود ۸۰ درصدی داشته است.

سال گذشته در مجموع 264 هزار دستگاه موتورسیکلت در کشور تولید شده بود، اما انتظار می‌رود امسال این رقم به بیش از 400 هزار دستگاه برسد.

به گفته مقدم بخش اندکی از تولیدات پنج شرکت بزرگ کشور به بازارهای عراق، پاکستان و افغانستان صادر می‌شود.

 

رمزگشایی از عامل اصلی آلودگی هوا

وزیر کشور اعلام کرد که ۶۰ درصد آلودگی هوا طبق بررسی‌ها مربوط به منابع متحرک و ۴۰ درصد منابع ثابت است.

در بحث منابع متحرک حمل‌ونقل عمومی و خودروها و موتورسیکلت‌ها مطرح است.

بر اساس تصمیماتی که گرفته شده است، تعداد قابل‌توجهی موتورسیکلت برقی را قرار است وارد کنیم و جایگزین موتورسیکلت‌های با سوخت نامناسب کنیم.

 

قانون مربوط به اسقاط خودرو ابلاغ شد

قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، «قانون اصلاح ماده (10) قانون ساماندهی صنعت خودرو» را برای اجرا ابلاغ کرد.

لازم به ذکر است که در این قانون سازوکار و تمهیداتی برای اسقاط خودرو تعیین شده است.

 

میزان سهم عابرین پیاده در تصادفات چه قدر است؟

رییس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران می‌گوید حدود ۴۰ درصد از تصادفاتی که برای عابرین پیاده‌ روی می‌دهد در زمان‌های تاریکی هواست.

به گفته سرهنگ شریفی متأسفانه در مورد آنالیزی که درباره تصادفات عابرین پیاده در 8 ماهه اخیر صورت گرفته است، 43 درصد از تصادفات به عابرین پیاده بازمی‌گردد و عابرین پیاده‌ای که جان خود را در تصادفات از دست داده‌اند. 25 درصد از تصادفات جرحی مجدد به عابرین پیاده بازمی‌گردد؛

باید اشاره داشت که عابرین پیاده هم یک سری تکالیف و وظایفی را دارند و در قانون کامل به این موضوع اشاره شده است که عدم رعایت ایمنی از سوی عابرین این عدد را رقم زده است.

 

چه خبر از پلاک سوم خودرو؟

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با اعلام آخرین وضعیت اجرای طرح نصب پلاک سوم بر روی وسایل نقلیه، اعلام کرد که این طرح به‌زودی اجرایی خواهد شد. به گفته سردار هادیانفر در حال حاضر ما در مرحله تولید نرم‌افزار هستیم و نرم‌افزارهای این پلاک سوم باید آماده شود.

این موضوع در اولویت قرار دارد. موضوع دیگر بحث چیپ‌هایی است که باید زیر شیشه و آینه خودرو نصب شود.

برای این موضوع خود من به دانشگاه‌های مختلفی مانند دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت و … رفتم و جلساتی را داشتیم، آن‌ها آماده بودند که بیایند و در تولید چیپ به ما کمک کنند.

این موضوع خوبی است که سبب می‌شود وابستگی ارزی هم نداشته باشیم.

 

ممنوعیت تردد خودروهای فرسوده در کلان‌شهرها تصویب شد

سخنگوی شورای نگهبان از تأیید لایحه اصلاح ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو درباره اسقاط خودرو در جلسه این شورا خبر داد.

به گفته طحان نظیف لایحه اصلاح ماده (۱۰) قانون ساماندهی صنعت خودرو در جلسه شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد. بر اساس ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو تردد، حمل بار و مسافر توسط وسایط نقلیه موتوری پس از رسیدن به سن فرسودگی در کلان‌شهرها ممنوع است.

 

ماجرای تابلوهای راهنمایی و رانندگی در پایتخت

رئیس اداره مهندسی ترافیک پلیس راهور تهران می‌گوید اگر تابلوهای هدایت مسیر به اندازه کافی باشد، راننده مسیریابی درستی انجام می‌دهد.

به گفته سرهنگ زینی وند تهیه، نصب و جانمایی تابلوها بر عهده شهرداری است.

یک سری معابر جدیداً احداث شده که نیازمند تابلوهای راهنمایی و رانندگی است و تابلوهایی هم که قبلاً در بزرگراه‌ها بوده نیازمند تغییر و توسعه است و باید تابلوها به‌روزرسانی شود.

اگر در یک معبر یا بزرگراه نقص تابلویی وجود دارد قطعاً به شهرداری تهران اعلام می‌شود تا در دستور کار قرار دهند اولویت اصلی ما تابلوهای هدایت مسیر به‌ویژه تابلوها در معابر بزرگراهی است، زیرا هنگام شب این تابلوها نقش ویژه‌ای در کاهش تصادفات دارند.

 

آمار 9 ماهه تولید خودرو

وزارت صمت وعده تولید حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودروی سواری در سال جاری را داده بود اما تا پایان آذر ماه ۷۶۰ هزار دستگاه تولید شده که حکایت از فاصله ۳۰ درصدی با برنامه‌ها دارد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت طی 9 ماهه سال جاری 876 هزار دستگاه خودرو تولید شده که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد 18 درصدی را نشان می‌دهد؛ از این میزان سهم خودروهای سواری 760 هزار دستگاه بوده که در مقایسه با 9 ماهه سال 1400 افزایش 13 درصدی یافته است.

همچنین در این مدت 89 هزار دستگاه وانت تولید شد که در هم سنجی با سال گذشته رشد 51 درصدی را نشان می‌دهد. در 9 ماهه امسال 23 هزار دستگاه خودروهای سنگین (کامیونت، کامیون و کشنده) تولید شده که حکایت از افزایش ۱66 درصدی تولید نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

 

بزرگ‌ترین مزایده الکترونیک اموال تملیکی اخبار هفته گذشته خودرو

سخنگوی سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی از برگزاری بزرگ‌ترین مزایده سراسری الکترونیک و عرضه ۳۸ خودروی خارجی این سازمان در سال جاری خبر داد.

در این مزایده کالاهایی چون ماشین‌آلات راه‌سازی، تجهیزات صنعتی، لوازم و کالاهای الکترونیک، تأسیسات پالایشگاهی و 38 خودروی رسوبی باقیمانده از مزایده‌های فوق‌العاده گذشته این سازمان در معرض فروش قرار گرفته است.

 

مالیات‌ستانی خودرو تا پایان سال اینترنتی خواهد شد

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: انتظار این است که در ادامه مسیر هوشمندسازی نظام مالیاتی تا پایان سال جاری سامانه مالیات بر مشاغل خودرو به‌صورت مؤدی محور تهیه و راه‌اندازی شود.

به گفته منظور سازمان امور مالیاتی کشور رویکرد خود را در راستای هوشمندسازی و تبدیل تمامی فرآیندهای سازمان به خدمات و فرآیندهای الکترونیکی تعیین کرده است و در همین راستا برنامه‌ریزی شده تا با ایجاد و قرار دادن سامانه‌های الکترونیکی مانند قطعه‌های پازل مالیاتی در کنار یکدیگر، اهداف اصولی مانند تکریم ارباب‌رجوع و مقابله با فرار مالیاتی را محقق سازیم.

 

تاکسی‌های جدید پایتخت را بشناسید

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران می‌گوید شاهین، تارا و سمند سورن به‌عنوان خودروهای پیشنهادی به‌عنوان تاکسی‌های تهران مطرح است، به برخی چالش‌های ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت پرداخت. به گفته تشکری هاشمی تقاضای ما از دولت این است که تعدادی از خودروهای وارداتی که در حال ورود به کشور هستند را در قالب تاکسی در اختیار شهرداری تهران قرار دهد.

 

12 خودروی جدید می‌آیند

وزیر صنعت، معدن و تجارت از عرضه ۱۲ خودروی تولید داخل طی امسال و سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت پیش از این هم سه محصول رونمایی شده است. با اضافه شدن 12 محصول جدید به سبد محصولات خودرویی کشور طی امسال و سال آینده، تمام خودروهای قدیمی از رده خارج خواهد شد. به گفته فاطمی امین در ماه‌های اخیر از 12 محصول جدید در دستور کار خودروسازان، سه محصول تولیدی با نام‌های شاهین، آریا و اطلس رونمایی شده است.

 

جزئیات تأمین ۷۰ درصد لاستیک خودروهای سنگین

معاون وزیر راه و شهرسازی بر لزوم پیگیری و مساعدت وزارت صمت برای رفع کمبودها و تأمین نیازهای کامیون‌داران و رانندگان فعال در بخش حمل‌ونقل جاده‌ای تاکید کرد. به گفته افندی‌زاده هماهنگی‌های لازم برای تحقق اهداف حمل‌ونقل، ارتقاء کیفیت و افزایش بهره‌وری در بخش جابجایی بار و مسافر و بهبود وضعیت معیشت صنعت رانندگان نیز توسط وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و رصد این امور در کارگروه پایش تاکنون صورت گرفته و در آینده نیز با جدیت بیشتری به این امر اهتمام خواهیم داشت.

 

جزئیات محموله‌های جدید خودروهای وارداتی

با توجه به اینکه محموله نخست خودروهای وارداتی تنها شامل ۲۲ دستگاه بود، سخنگوی وزارت صمت اعلام کرده که طبق پیش‌بینی‌ها تا پایان هفته ۳ محموله دیگر نیز وارد کشور خواهد شد. پس از آزادسازی واردات خودرو از خردادماه سال جاری و طی شدن فرایند مربوط به ابلاغ آئین‌نامه و انجام ثبت سفارش‌ها، هفته گذشته اولین کشتی حامل خودروهای وارداتی با 22 دستگاه خودرو از برند کیا، بار خود را در گمرک بندر لنگه تخلیه کرد. طبق اطلاعات واصله، محموله مذکور به گمرک تهران رسیده که پس از طی کردن تشریفات گمرکی، وارد مرحله شماره‌گذاری شده و برای عرضه در بورس آماده می‌شود.

 

رکوردشکنی در مصرف بنزین

هم‌اکنون در کشور روزانه بالای ۱۰۳ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود و از طرف دیگر تولید بنزین نیز در همین حدود است با این شرایط مسئولان وزارت نفت در حال تأمین سوخت نوروزی هستند.

اگرچه سخنگوی شرکت پالایش پخش فرآورده‌های نفتی در رابطه با شایعه‌ای مبنی بر گرانی بنزی و اینکه آیا این مسئله مورد تأیید شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی است یا خیر؟

گفت: قیمت‌گذاری سوخت بر عهده شرکت پالایش و پخش نیست، اما به گفته رئیس‌جمهور قیمت بنزین تا دو سال افزایش پیدا نمی‌کند.

 

پایان روند قرعه‌کشی خودرو

سخنگوی وزارت صمت می‌گوید محصولات سایپا که کلاً از قرعه‌کشی خارج شد. دو سه مدل از خودروهای ایران‌خودرو که قیمتش با قیمت بازار اختلاف زیادی دارد به‌تدریج تا آخر امسال از شمول قرعه‌کشی خارج می‌شوند. به گفته قالیباف محصولات سایپا که کلاً از قرعه‌کشی خارج شد. دو سه مدل از خودروهای ایران‌ خودرو که قیمتش با قیمت بازار اختلاف زیادی دارد به‌تدریج تا آخر امسال از شمول قرعه‌کشی خارج می‌شوند.

 

کیا و چانگان به بورس می‌روند اخبار هفته گذشته خودرو

در جلسه هیئت پذیرش بورس کالای ایران ۱۹ هزار دستگاه از محصولات چانگان از سوی سایپا و دو هزار و ۱۴۰ دستگاه از محصولات کیا به‌عنوان نخستین خودروهای وارداتی در بورس کالا پذیرش شدند.

در ادامه عرضه خودروهای داخلی در بورس کالای ایران، امروز درخواست پذیرش خودروهای وارداتی در بورس کالا در هیئت پذیرش این بورس موردبررسی قرار گرفت که در پایان،

پذیرش ۱۹ هزار دستگاه از محصولات چانگان از سوی خودروسازی سایپا و دو هزار و ۱۴۰ دستگاه از محصولات کیا از سوی شرکت کوشا خودرو نگین به تصویب رسید.

 

اخبار هفته گذشته خودروماجرای عجیب هدیه ایران‌ خودرو به مدیران وارد فاز جدید شد

به دنبال بحث‌های اخیر پیش آمده پیرامون دست و دلبازی ایران‌ خودرو و جان‌فشانی مدیران این گروه صنعتی برای دریافت خودروهای ایراد دار که وزارت صمت بر ابطال آن دستور داد،

گروه صنعتی ایران‌ خودرو اعلام کرد که در راستای شفاف‌سازی و پاسخ‌گویی به افکار عمومی،

نخستین خودروهای هایما 8S که در مرحله آزمایشی راه‌اندازی خط مونتاژ این محصول تولید شده، از طریق مزایده به فروش خواهد رسید.

 

فرمول تعیین قیمت خودروهای وارداتی اعلام شد اخبار هفته گذشته خودرو

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اعداد در نظر گرفته شده به‌عنوان حقوق ورودی خودروهای وارداتی،

تعرفه واردات، سود واردکننده که متغیر است و البته تعرفه واردات بسته به قیمت خودرو است، اعلام کرد که باقی قیمت مستلزم این است که چقدر رقابت روی تابلو بخورد تا کشف قیمت شود.

به گفته قالیباف همان‌طور که بارها اعلام شده، خودروهای وارداتی در بورس کالا عرضه خواهند شد.

این خودروها در چند رده قیمتی قرار است که وارد شوند. کمترین تعرفه از حقوق ورودی مربوط به خودروهای در رده قیمتی زیر ۱۰ هزار یورو است.

حقوق گمرکی برای همه خودروها چهار درصد ثابت است (چه خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو و چه خودروهایی که سقف قیمتی ۲۰ هزار یورو را دارد)؛ اما سود بازرگانی متغیر است؛

کمترین میزان را خودروهای زیر ۱۰ هزار یورو خواهند داشت.

به‌طور مثال برای یک خودروی ۸۰۰۰ یورویی، ۱۰ درصد حقوق ورودی است، ۱۰ تا ۱۵ درصد سود بازرگان است که وارد می‌کنند و باقی بسته به این است که چقدر رقابت روی تابلو بخورد تا کشف قیمت شود.

 

اخبار مهم بازار خودرو در هفته اول دی 1401 اخبار هفته گذشته خودرو

در هفته منتهی به شنبه 10 دی 1401 ممنوعیت ورود تاکسی‌های اینترنتی به فرودگاه امام، متهم اصلی گرانی خودرو،

احتمال استیضاح دوباره وزیر صمت، خبر مهم درباره سهمیه‌بندی بنزین، مخالفت با واردات اتوبوس،

ورود اولین محموله خودروهای وارداتی و توضیح درباره واردات خودروهای کره‌ای ازجمله مهم‌ترین عناوین رسانه‌ها بودند.

 

۱۹۰ هزار خودروی خارجی پیش‌فروش می‌شود

بعد از لغو ممنوعیت پنج‌ساله واردات خودرو در شرایطی انتظار برای ورود خارجی‌ها به سر آمده است که سخنگوی وزارت صمت از سازوکار جدید وارداتی‌ها رونمایی کرد.

طبق اظهارات وی تا خردادماه سال آینده واردات ۲۰۰ هزار خودرو پیش‌بینی شده است.

حال آنکه تا پایان سال تنها ۱۰ هزار خودرو وارد کشور می‌شود و ۱۹۰ هزار محصول دیگر تا خرداد سال آینده پیش‌فروش می‌شود.

تمام خودروها قرار است با منشأ ارز خارجی وارد و با سازوکار بورس عرضه شوند.

با وجود فضای غیرشفاف واردات خودرو که هر روز وعده‌های جدیدی در مورد ورود خارجی‌ها داده می‌شود،

از ۲۰۰ هزار خودرویی که پیش از این اعلام شده بود طی شش ماه آینده وارد می‌شوند، تنها ۱۰ هزار خودرو به‌صورت فیزیکی وارد کشور خواهند شد و در قالب فروش فوری فروخته می‌شود.

وی اظهار کرد ۱۹۰ هزار دستگاه دیگر در این مدت پیش‌فروش خواهند شد و بعد از فروش در داخل، سفارش ساخت آن به تولیدکنندگان خارجی داده می‌شود. به گفته وی این خودروها قرار است با موعد تحویل سه‌ماهه و شش‌ماهه پیش‌فروش شوند.

 

همه‌چیز درباره ممنوعیت ورود تاکسی‌های اینترنتی به فرودگاه امام اخبار هفته گذشته خودرو

سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) از دستور دادستانی برای ممنوعیت ورود تاکسی‌های اینترنتی تپسی و اسنپ به شعاع 800 متری این فرودگاه خبر داد.

به گفته چلندری در بازدید معاون دادستانی از فرودگاه امام (ره) مشکلات رانندگان تاکسی فرودگاه امام موردبررسی قرار گرفت.

بر این اساس با دستور معاون دادستانی، مکانی در شعاع 800 متری فرودگاه امام مشخص شده است تا رانندگان تاکسی اینترنتی تپسی و اسنپ از آن برای سرویس‌دهی به مسافران استفاده کنند.

 

مقصر گرانی خودرو از زبان وزیر اخبار هفته گذشته خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید وقتی قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند قیمت خودرو نیز بالا می‌رود.

اگر دلار نیز پایین بیاید قیمت خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند. در سال‌های گذشته نیز دقیقاً قیمت‌های بازار با قیمت ارز بالا رفته و با قیمت ارز نیز پایین آمده است.

به گفته فاطمی امین نرخ ارز از پنج مسیر بر بازارهای کشور تأثیر می‌گذارد. یکی بر روی مواد اولیه است.

مثلاً در خصوص محصولی مانند خودرو حدود 10 تا 20 درصد از قطعات آن را متناسب با نوع خودرو وارد کشور می‌کنیم.

وقتی که قیمت دلار افزایش می‌یابد قیمت تمام‌شده خودرو نیز بالا می‌رود؛ اما این قیمت تمام‌شده با قیمتی که اکنون در بازار است متفاوت است.

نکته مهم این است که از این مسیر قیمت خودرو در بازار در حال افزایش نیست. ما امروز یک قیمت تولیدکننده و یک قیمت بازار داریم.

قیمت بازار بعضاً 200 تا 300 میلیون بالاتر از قیمت تولیدکننده است

. آنچه در این دو ماه خیلی در این بازار آشفتگی ایجاد کرده قیمت‌های بازار است. قیمت‌های بازار به دنبال افزایش قیمت قطعات بالا نرفته است،

بلکه از آنجا که عرضه و تقاضای خودرو در بازار متوازن نیست،

خودرو به نادرستی تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده و افرادی که می‌خواهند ارزش پول خود را حفظ کنند به سراغ خرید خودرو می‌روند.

 

استیضاح وزیر صمت؛ قسمت دوم

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کیفیت خودروهای داخلی می‌گوید واردات خودرو یک ضرورت است.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کیفیت خودروهای داخلی گفت: «برای تنظیم بازار خودرو و بهبود وضعیتی که در بازار خودرو شاهد هستیم باید هرچه سریع‌تر نسبت به واردات خودرو اقدام شود.»

به گفته حسینی وزیر صمت یک مرتبه در مجلس استیضاح شده و اکنون مجدداً استیضاح دوم ایشان در نوبت است و در این زمینه بحث واردات خودرو یکی از اصلی‌ترین مسائلی است که در استیضاح ایشان مطرح خواهد شد.

واردات خودرو مصوبه دولت و مجلس بوده و وزارت صمت باید هرچه سریع‌تر تعهد واردات خودرو را عملی کند، اما تاکنون اقدام خاصی که منجر به واردات خودرو شود انجام نشده است.

 

خبر جدید درباره سهمیه‌بندی بنزین اخبار هفته گذشته خودرو

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه تغییری در سهمیه‌بندی بنزین ایجاد نخواهد شد، می‌گوید باید مصرف را مدیریت کنیم، زیرا مصرف بالای ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین با توجه به جمعیت کشور تطابق ندارد.

به گفته سالاری بنزین یورو 4 و یورو 5 تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر دو استانداردهای روز جهان را دارا هستند.

معاون وزیر نفت گفت توزیع بنزین سوپر در تهران و برخی از کلان‌شهرها آغاز شده و به‌تدریج افزایش خواهد یافت.

 

پلیس پاسخ وزارت صمت را داد اخبار هفته گذشته خودرو

پس از آنکه وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه‌ای به اظهارات رئیس پلیس‌راهنمایی و رانندگی درباره واردات خودرو واکنش نشان داد، پلیس‌راهور بار دیگر به این اطلاعیه نیز واکنش نشان داده و توضیحاتی را در این خصوص صادر کرد.

سردار سید کمال هادیانفر، رئیس پلیس‌راهنمایی و رانندگی فراجا که بارها انتقادات صریحی را از کیفیت خودروهای ساخت داخل مطرح کرده و از موافقان واردات خودرو نیز محسوب می‌شود، به آن پرداخت و گفت:‌ «اگر از واردات حمایت کردیم دلیلش ارتقاء ایمنی و کیفیت خودروها بود.

ببینید در تمام جهان خودروسازها چهار عامل کیفیت، ایمنی، زیبایی و قیمت را در تولید محصولات خود جزو اولویت‌ها قرار می‌دهند.

من با زیبایی و حتی قیمت هم کاری ندارم چون تخصص من نیست اما طرف من طرف مردم است و باید خودروی باکیفیت تولید شود.

منظور ما از واردات خودرو این نیست که برویم خودرو بی‌کیفیت را از هند وارد کنیم که اگر اینطور بود خب همان پراید بی‌کیفیت که در داخل تولید می‌شد.

حالا برویم و یک خودرو از خارج از کشور وارد کنیم و بعد هم مثل پراید و پیکان تا 30 سال درگیر مشکلات ناشی از آن باشیم.»

 

مردودی 30 درصدی خودروها در معاینه فنی اخبار هفته گذشته خودرو

معاون بهره‌برداری ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با اشاره به مراجعه حدود یک میلیون و ۲۶۹ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی در ۹ ماهه امسال گفت ۳۰ درصد خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده و تعدادی از این خودروهای مردود دارای چند نقص بوده‌اند.

به گفته سلمانی حدود یک میلیون و 269 هزار دستگاه خودرو در 9 ماهه امسال به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته میزان مراجعات 7 درصد افزایش داشته است.

از آمار اعلامی، 970 هزار خودرو مربوط به مراجعات اول بوده و در این نه ماه نقص مربوط به آلایندگی 134 هزار و هم‌راستایی 75 هزار و کمک‌فنر 34 هزار و تست ترمز 97 هزار و وضعیت ظاهری 154 هزار دستگاه خودرو مراجعه‌کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران شناسایی و درنهایت جهت اخذ معاینه فنی خودرو توسط راکبین آن رفع‌ایراد شده است.

درمجموع 30 درصد از خودروها به علت نقص فنی موفق به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده و تعدادی از این خودروهای مردود دارای چند نقص بوده‌اند.

 

ماجرای ورود خودروهای مدل 2020 چیست؟ اخبار هفته گذشته خودرو

هم‌اکنون شاهد ورود خودروهای خارجی برای مصارف عمومی مانند خودروهای امداد و نجات هستیم،

اما در این بین برخی از مدل‌های 2020 خودرو در بازار آزاد وجود دارد که عملاً مجوز واردات به کشور را نداشته‌اند به همین دلیل لازم است وزارت صمت شفاف‌سازی لازم را انجام دهد.

حدود یک ماه قبل بود که دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت در مکاتبه‌ای با گمرک مجوز ترخیص 220 دستگاه خودروی وارداتی تویوتا هایس را صادر کرد.

براساس نامه این وزارتخانه 220 دستگاه خودروی ون تویوتا هایس که توسط یک شرکت خصوصی وارد کشور شده بود جهت آماده‌سازی و تجهیز و تبدیل به خودروی امداد و نجات و خدمات شهری با رعایت ضوابط ثبت سفارش و مقررات مربوطه، ترخیص شد.

با توجه به اینکه ثبت سفارش خودرو همچنان ممنوع است و تنها برخی شرکت‌های محدود مجوز واردات خودرو آن نیز به‌صورت کنترل‌شده دریافت کردند این سؤال پیش آمده که چنین خودروهایی که با مجوز خاص و برای کاربری‌های عمومی وارد کشور شده‌اند درنهایت چه سرنوشتی پیدا می‌کنند.

 

افزایش 2 برابری واردات خودرو در سال آینده اخبار هفته گذشته خودرو

دولت در اقدامی مهم برای تنظیم بازار خودرو ظرفیت ارزی واردات خودرو در بودجه ۱۴۰۲ را به دو برابر افزایش داده است.

اخبار دریافتی از لایحه بودجه 1402 که به‌تازگی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است نشان می‌دهد دولت برای سال آینده حدود 2 میلیارد دلار برای واردات خودروی خارجی لحاظ کرده است.

لازم به ذکر است در بودجه 1401 حدود یک میلیارد دلار برای واردات خودروهای اقتصادی بین 10 تا 20 هزار دلار لحاظ شده بود که از اوایل دی ماه روند ورود خودروهای خارجی به کشور آغاز شده است.

افزایش دو برابری ظرفیت ارزی جهت تأمین منابع واردات خودروی خارجی از عزم جدی دولت برای تنظیم بازار خودرو که این روزها وضعیت نامتعادلی از محل کمبود عرضه دارد، خبر می‌دهد.

 

جزئیات ممنوعیت تردد برون‌شهری تاکسی‌های اینترنتی اخبار هفته گذشته خودرو

رئیس پلیس‌راه کشور با اشاره به نامه‌ای مبنی بر ممنوع شدن جابجایی مسافر بین‌شهری توسط تاکسی‌های اینترنتی گفت براساس قوانین و مقررات، هر خودرویی که قصد حمل مسافر در جاده‌ها را داشته باشد

باید تحت نظارت سازمان راهداری و پلیس باشد همچنین دارای پروانه فعالیت، کارت هوشمند رانندگی، کارت سلامت راننده، دفترچه ثبت ساعت، گواهی معاینه فنی معتبر و… هم باشد.

به گفته سردار مؤمنی براساس ماده 203 آئین‌نامه راهنمایی و رانندگی، تردد این خودروها برای جابه‌جایی مسافر در برون شهر ممنوع است و خودروهای با پلاک شخصی حق جابجایی مسافر در برون شهر را ندارند.

رانندگان ناوگان حمل‌ونقل سواری تحت نظارت پلیس و راهداری هستند و از قوانین ما پیروی می‌کنند،

رانندگان خودروهای سواری عمومی رانندگان حرفه‌ای هستند؛ اما تاکسی‌های اینترنتی اصلاً معلوم نیست ایمنی و یا صلاحیت رانندگی دارند یا خیر؟ ما هیچ سابقه‌ای از آنها نداریم؛ و آنها نیز هیچ‌کدام از الزامات و صلاحیت‌های لازم را کسب نکرده‌اند.

پیش‌تر هم بازرس کل امور راه و شهرسازی از ورود سازمان بازرسی به افزایش قیمت نامتعارف تاکسی‌های فرودگاه امام خمینی (ره) خبر داد. حسینی مؤخر با اشاره به نامه سازمان بازرسی به سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام (ره) مبنی بر گله‌مندی مسافران از افزایش سرسام‌آور کرایه حمل‌ونقل عمومی،

گفته بود جابجایی مسافران فرودگاه امام خمینی (ره) از طریق شرکت‌هایی نظیر سیر و سفر، رویال سفر و … و با استفاده از ظرفیت تاکسی‌های اینترنتی و مسافربران شخصی صورت می‌پذیرد که اخیراً براساس تصمیم اتخاذ شده در آن شرکت،

ورود تاکسی‌های اینترنتی نظیر تپسی و اسنپ به بهانه حفظ امنیت و ایمنی مسافران به محدوده فرودگاه ممنوع شده است.

البته سرپرست شرکت شهر فرودگاهی امام‌خمینی (ره) با بیان اینکه تاکسی‌های اینترنتی از مسافربرهای شخصی قابل‌تشخیص نیستند، می‌گوید که تصمیم برای ممنوعیت ورود تاکسی‌های اینترنتی به محدوده ۸۰۰ متری از فرودگاه، به‌منظور ساماندهی مسافربرها و حفظ ایمنی مسافرین برنامه‌ریزی شده است.

 

سرنوشت حواله‌های خودروی اعضای تیم ملی اخبار هفته گذشته خودرو

آنچه پیش از بازی ایران – آمریکا به بازیکنان تیم ملی رسید، حق ورود یک خودرو با سقف حدود 20 هزار دلاری بود که مشمول پرداخت مالیات و برخی هزینه‌های دیگر هم می‌شد که از نظر بازیکنان،

کاملاً متفاوت با وعده پاداش برای صعود به جام جهانی بود. سقف 20 هزار دلاری بازیکنان را ملزم می‌کرد که از خودروهای مدل‌پایین خارجی وارد کنند و به‌نوعی با آنچه آنها تصور می‌کردند بسیار متفاوت بود؛

بنابراین بازیکنانی که حواله را باز کرده بودند، این موضوع را به سایرین اعلام کردند و سپس در تصمیمی جمعی،

این جایزه به مسئولان حاضر در اردو بازگردانده شد.

نکته جالب اینکه بسیاری از بازیکنان حتی دست به این حواله نزدند و آن را بازگرداند تا نارضایتی خود را از آنچه «بدعهدی» می‌دانند، نشان دهند. البته مسئولانی که این وعده را داده بودند،

در قولی تازه، اعلام کردند که به‌زودی حواله واردات بدون محدودیت یک خودرو را به بازیکنان (آن‌هایی که در صعود نقش داشتند) خواهند داد،

اما هنوز هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده تا اظهارات علیرضا بیرانوند پس از دربی نیز اشتباه و دور از واقعیت نبوده باشد.

این ماجرا هم یکی از انبوه ماجراهایی است که اخیراً در اردوی تیم ملی رخ داده و احتمالاً در آینده بیشتر و بیشتر از این موارد خواهیم شنید.

 

خودروهای بالای 2500 سی‌سی به دست مشتریان می‌رسند؟ اخبار هفته گذشته خودرو

معاون بهره‌برداری و فروش اموال منقول سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی آخرین وضعیت خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی که در انبارهای سازمان اموال تملیکی قرار داشتند را اعلام کرد.

به گفته غلامی تعداد 1040 دستگاه خودرو در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته بود که در دو مزایده فوق‌العاده عرضه شدند.

همچنین یک مزایده دیگر برای این خودروها برگزار شد که طی آن 40 دستگاه خودرو عرضه شد.

هر خودرویی که در مزایده‌های مذکور فروش نرفته باشد یا صاحبان کالا به هر دلیلی از خرید خود انصراف داده باشند و همچنین خودروهایی که دارای مغایرت‌های اسنادی بودند و مغایرت‌ها اخیراً حذف شده است در مزایده بعدی عرضه می‌شوند.

تعداد این خودروها حدود 38 دستگاه است و مزایده در دی ماه برگزار خواهد شد. اگر در این مزایده همه خودروها به فروش برسند، دیگر در این پرونده خودرویی نیست که تعیین تکلیف نشده باشد.

 

ذخیره بنزین برای نوروز اخبار هفته گذشته خودرو

قائم‌مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی می‌گوید در حال حاضر تولید و مصرف بنزین یکسان است به‌طوری‌که روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر تولید و ۱۰۳ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود.

به گفته زیار در شرایط فعلی صادرات و واردات بنزین انجام نمی‌گیرد و در حال ذخیره‌سازی بنزین برای ایام نوروز هستیم، زیرا در ایام نوروز میزان مصرف بنزین افزایش پیدا می‌کند.

هیچ‌کدام از پتروشیمی‌ها بنزین نمی‌سازند و ساخت بنزین براساس استانداردها در پالایشگاه‌ها تولید می‌شود.

البته حسینی، رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی می‌گوید دوران اورهال پالایشگاه‌ها طولانی شده و برای تأمین قطعات مشکل دارند، بعضاً نیز در حال تعمیرات و نوسازی هستند و همه این‌ها باعث شده تولید پالایشگاه‌ها مشکل داشته باشد،

از سوی دیگر هرساله خودروهای جدید به بازار اضافه می‌شوند. ضمن اینکه افزایش فعالیت‌های اقتصادی هم باعث شده مصرف افزایش پیدا کند.

بخشی هم قاچاق می‌شود، اکنون تولید و مصرف تا حدی برابر و در تابستان مصرف بیش از تولید است و اگر با همین دست‌فرمان ادامه دهیم قطعاً واردکننده بنزین خواهیم شد.

 

مخالفت با واردات اتوبوس اخبار هفته گذشته خودرو

دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه از طریق وزارت صمت مخالفت خود را با واردات اتوبوس اعلام کرده‌ایم گفت: «اکنون 8 اتوبوس‌ساز در کشور داریم که می‌توانند نیاز صد در صد کشور را برطرف کنند و تا زمانی که می‌توانیم اتوبوس تولید کنیم، چه نیازی به واردات است؟»

به گفته نعمت‌بخش زمانی می‌گویند که با خودروسازان قرارداد بسته شده، اما آن‌ها نتوانستند خودرو تحویل دهند،

آن زمان می‌توانیم بگوییم که واردات انجام دهید، اما اکنون که هیچ قراردادی با خودروسازان بسته نشده چرا باید اتوبوس وارد شود؟ واردات خودرو نوعی خیانت به کشور است به‌ویژه آنکه این واردات روی خودروهای دست‌دوم متمرکز است.

هزینه بیش از یک هزار میلیارد تومانی که شهرداری برای واردات این اتوبوس‌ها در نظر گرفته را به‌راحتی می‌تواند بخش بزرگی از صنعت اتوبوس‌سازی کشور را از بحران فعلی خارج کند و چرخ صنعت را به گردش درآورد.

 

900 هزار خودرو در راه بازار اخبار هفته گذشته خودرو

وزیر صمت می‌گوید طی ۶ ماه آینده ۹۰۰ هزار خودروی داخلی و وارداتی در بازار عرضه خواهد شد.

به گفته فاطمی امین ۲۷ هزار دستگاه خودرو ثبت سفارش شده که بخش زیادی از آنها ۱۰ هزار دلار یا کمتر هستند و خودروهای اقتصادی محسوب می‌شوند. در 9 ماه نخست امسال تقریباً به‌اندازه 12 ماه سال گذشته، خودرو تولید شده است.

اول باید انحصار در صنعت خودرو شکسته شود، برای همین هدف، خودروسازان کوچک را تقویت می‌کنیم و امسال سهم آنها از تولیدات خودرو تاکنون 2 برابر شده است، از سوی دیگر واگذاری خودروسازان را پیگیری می‌کنیم و طرح سوم هم واردات است که عرضه 200 هزار خودروی خارجی طی 6 ماه را برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

 

توضیح درباره واردات خودرو از کره اخبار هفته گذشته خودرو

سخنگوی وزارت صمت می‌گوید بعد از تحریم‌های سال 97 آمریکا علیه ایران و افزایش قیمت ارز، تقاضای سرمایه‌ای و واسطه‌ای برای خودرو شکل گرفت و لذا تقاضای خودرو بیش از تقاضای مصرفی بود، بنابراین مشکلاتی در بازار رخ داد که برای حل بخشی از آن نیاز به واردات خودرو بود.

خودروهای کره‌ای پیش از این در ایران خدمات داشته است و خودروهای تولید این کشور از برندهای جهانی به شمار می‌رود؛ بنابراین واردات خودرو از کره قبلاً جزء گزینه‌های ما بود و اکنون نیز هست.

سخنگوی وزارت صمت با اشاره به معاملات صوری در حوزه خودرو و قیمت‌سازی گفت: «متاسفانه با معاملات صوری در بازار برای خودرو قیمت‌سازی می‌شود که امیدواریم بخشی از این قبیل مشکلات با واردات حل شود.»

 

خودروهای وارداتی از راه رسیدند اخبار هفته گذشته خودرو

هفته گذشته نخستین شناور حامل محموله خودروهای وارداتی در بندرلنگه پهلو دهی و کار ترخیص این خودروها آغاز شد.

این محموله خودرو شامل 22 خودرو از 6 نمونه محصولات کیا ازجمله سراتو، پگاس، سونت (شاسی بلند) و سلتوس (شاسی بلند) است که پس از تخلیه در محوطه بندرلنگه در اسرع وقت جهت ترانزیت به گمرک شهریار تهران بارگیری می‌شود.

البته سخنگوی وزارت صمت می‌گوید ثبت سفارش واردات ۲۷ هزار دستگاه رسیده است، که تا آخر هفته آینده به ۴۰ هزار دستگاه می‌رسد. به گفته قالیباف ثبت سفارش واردات خودرو به ۲۷ هزار دستگاه رسیده است، که تا آخر هفته آینده به ۴۰ هزار دستگاه می‌رسد.

هم‌زمان عرضه و فروش خودروها به‌صورت تحویل فوری و ۳ ماهه از هفته سوم دی ماه در بورس کالا برنامه‌ریزی شده است.

 

مزایده جدید خودروهای رسوبی گمرک اخبار هفته گذشته خودرو

مزایده برای ۶۷۱ دستگاه خودروی خارجی از امروز توسط سازمان امور مالیاتی با هدف استیفای معوقات مالیاتی یک شرکت واردکننده خودرو با بدهی مالیاتی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان برگزار می‌شود.

سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است که با هدف استیفای معوقات مالیاتی یک شرکت واردکننده خودرو با بدهی مالیاتی بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال، پس از طی مراحل اجرایی،

شناسایی مخفیگاه و توقیف تعداد ۶۷۱ دستگاه خودرو متعلق به این شرکت با ارزش‌گذاری توسط کارشناسان رسمی دادگستری به مبلغ تقریبی ۷۰۰۰ میلیارد ریال (بدون احتساب هزینه‌های قانونی)، اقدام به برگزاری مزایده فروش می‌کند.

ثبت‌نام برای شرکت در این مزایده برای خرید، از امروز لغایت ۲۰ دی ماه امکان‌پذیر بوده و بازگشایی پاکات به‌صورت غیرحضوری در تاریخ ۲۵ دی ماه سال جاری صورت می‌پذیرد.

 

قرعه‌کشی خودرو هنوز انجام می‌شود؟ اخبار هفته گذشته خودرو

سخنگوی صنعت، معدن و تجارت می‌گوید قرعه‌کشی خودرو همچنان طبق روال گذشته برای خودروهایی که هنوز در بورس عرضه نشده‌اند انجام خواهد شد و حذف نشده است.

به گفته قالیباف قرعه‌کشی خودرو همچنان طبق روال گذشته برای خودروهایی که هنوز در بورس عرضه نشده‌اند انجام خواهد شد و حذف نشده است.

اکنون برای خودرویی که در بورس کالا عرضه می‌شود نیز طرح دارندگان خودرو فرسوده و مشمولان طرح جوانی جمعیت اجرا می‌شود.

 

آمار عجیب موتورسیکلت‌های فرسوده اخبار هفته گذشته خودرو

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم می‌گوید در حال حاضر ۷ میلیون خودرو و ۱۰ میلیون موتورسیکلت فرسوده در کشور داریم که بخش عظیمی از آلایندگی منابع متحرک به‌واسطه آن‌ها ایجاد می‌شود.

این در حالی است که هر روز بدون اینکه خودرویی اسقاط و از رده خارج شود، خودرو یا موتورسیکلت دیگری به خیابان‌های کشور اضافه شده و آلودگی هوا را افزایش می‌دهد.

مشکل ما خودروهای در حال ترددی است که کارایی خود را از دست داده‌اند و تجهیزاتشان به روز نشده است.

وقتی 70 درصد خودروها در سن فرسودگی هستند، اگر 1000 دستگاه خودرو جدید هم وارد کنیم مشکل حل نشده و فقط بر آلایندگی قبلی اضافه می‌کنیم. مگر اینکه خودروهای فرسوده قبلی را حذف و آن‌ها را با خودروهای برقی و جدید جایگزین کنیم.

 

مزایده 671 خودرو از یک بدهکار مالیاتی اخبار هفته گذشته خودرو

رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی از مزایده ۶۷۱ دستگاه خودرو بابت وصول معوقات مالیاتی یک بدهکار کلان خبر داد.

این سازمان با هدف استیفای معوقات مالیاتی یک شرکت واردکننده خودرو با بدهی مالیاتی بیش از 10 هزار میلیارد ریال، پس از طی مراحل اجرایی، شناسایی مخفیگاه و توقیف تعداد 671 دستگاه خودرو متعلق به این شرکت با ارزش‌گذاری توسط کارشناسان رسمی دادگستری به مبلغ تقریبی 7 هزار میلیارد ریال (بدون احتساب هزینه‌های قانونی)،

اقدام به برگزاری مزایده فروش می‌کند.

 

سورن، تاکسی می‌شود اخبار هفته گذشته خودرو

معاون فنی و بهره‌برداری سازمان تاکسیرانی تهران از آغاز طرح نوسازی تـاکسی‌های فرسوده با امکان ثبت‌نام و انتخاب خودروی سمند سورن پلاس پایه گازسوز با سطح آلایندگی یورو پنج خبر داد.

محتشمی‌پور با اشاره به اهمیت نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهر تهران گفت از اهم اهداف نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهر تهران در راستای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان، می‌توان به بهبود کیفیت هوا، کاهش مصرف سوخت،

افزایش ایمنی سفر و زیبایی بصری شهر اشاره کرد.

وقفه هشت‌ماهه ایجاد شده در فرایند نوسازی ناوگان به‌واسطه حذف خودروی سمند و پژو 405 از سبد تولیدی شرکت ایران‌خودرو

و عدم‌تأیید خودروی سورن توسط سازمان ملی استاندارد به دلیل برخی از نواقص بوده است.