عمر مفید شیلنگها

عمر مفید شیلنگها

عمر مفید شیلنگها و تسمه های موتور ماشین چقدر است؟

تسمه تایم کـــه یکی از مهم ترین قطعات خودرو اســـت کـــه عمر مفید دارد و باید هر چندوقت یکبار تعویض شود. عمر مفید شیلنگها

اگر شما به توصیه های جدول سرویس و نگهداری خودرو کـــه توسط برخی سازندگان تنظیم میشود, اعتماد کنید شاید فکر کنید کـــه اینها مادام العمر هستند. در حالیکـــه چنین نیست.

البته این بدان معنی نیست کـــه شما این توصیه ها را نادیده بگیرید و یا چشم بسته به آنها اعتماد کنید.

بلکـــه بازدید تسمه ها و شیلنگها را نیز به لیست مواردی کـــه باید بطور سالیانه بعد از ۳ سال اول عمر خودرو چک شوند اضافه کنید.اگر تسمه تایمینگ پاره شود، خودرو خاموش خواهد شد و دیگر قادر نیستید آن را روشن کنید،‌

اما در بعضی خودروها بعداز این کـــه تسمه تایمینگ پاره شد، ميتوان دوباره آن را روشن کرد. اما درنظر داشته باشید کـــه به خاطر دینام، زیاد نميتوانید رانندگی کنید. بدون دینام، باید به نیروی الکتریکی حاصله از باتری اتکا کنید.

 

با توجه به وجود قطعات یدکی تسمه ها در بازار, اغلب سازندگان, بازدیدهای دوره ای جهت مشاهده هرگونه ترک خوردگی, فرسودگی و یا سایر آسیبهای قابل مشاهده را توصیه میکنند. در برخی از وسایل نقلیه اولین بازدید تا ۱۰ سال و یا ۲۰۰۰۰۰ کیلومتر کـــه حتی ممکن اســـت در این مدت ماشین به مالک دیگری واگذار شده باشد, نیاز نیست.

عمر مفید شیلنگها

عمر مفید شیلنگها

اين در بعضی از خودروهای امروزی مانند هیوندای کـــه چهارسیلندر اســـت بعد از شش سال یا 96 هزار کیلومتر و یا بعد از دو سال یا 24 هزار کیلومتر صورت ميگیرد.

فولکس واگن این کار را بعد از 64 هزار کیلومتر توصيه مي‌كند اما در بعضی از خودروهای فورد بعد از طی مسافت 160 هزار کیلومتر اين كار صورت ميگیرد.

هزینه تعویض تسمه دينام در کشورهای مختلف فرق ميکند کـــه از 75 تا بیش از 150 دلار متغیر اســـت.

گاهی اوقات ممکن اســـت با شنیدن سیگنال‌های هشدار متوجه شویدکـــه زمان تعویض تسمه فرارسیده اســـت؛

هنگامی کـــه موتور را روشن کرده و یا شتاب ميگیرید، صداهای قیژقیژ از تسمه دينام ميشنوید.

 

 تعویض تسمه‌تایم بسیار مهم اســـت و چون به آسانی قابل رویت نیست باید آن را به تعمیرگاه مجاز ببريدتا نگاه دقیق‌تری بهآن بیندازد. براي زمان تعويض اين قطعه توصیه‌های گوناگوني وجود دارد. برای نمونه، تعویض تسمه‌تایمینگ در بعضی از خودروهای شورولت بعد از طی مسافت 160 هزار کیلومتر صورت ميگیرد.

 

اگر ماشینان درست اســـتارت نمی خورد و یا موتورتان درست کار نمی کند نشان دهنده این موضوع اســـت کـــه از زمان تعویض تسمه تایم گذشته اســـت.  عمر مفید شیلنگها

 

و اما شیلنگها. اغلب کتابهای راهنمای مالکین خودروها حتی به عمده ترین آنها مانند شیلنگ آب رادیاتور و یا سیستم خنک کننده موتور اشاره ای نکرده اند ( جز در موردی کـــه راجع به داغ شدن آنها روی موتور جوش آورده پرداخته اســـت). سایر شیلنگها مانند شیلنگ سیستم هیدرولیک فرمان و یا تهویه هوا نیز معمولاً به عنوان بخشی از برنامه سرویس و نگهداری روتین و زمانیکـــه مشکوک به بروز نشتی هستند چک میشوند.

 

در بعضی از موتورها، تسمه تایمینگ واترپمپ را نیز به حرکت در ميآورد. بعضی از تعمیرگاه‌ها تعویض هم‌زمان واترپمپ و تسمه را توصیه ميکنند.

این کار قابل توجیه اســـت زیرا اگر واتر پمپ چند ماه بعد از تسمه تایمینگ خراب شود، تعمیرکار مجبور اســـت دوباره نگاهی به موتور بیندازد،

قطعات را از هم باز کند و سیستم خنک‌کننده را عوض کند و بابت چند ساعتی کـــه به بررسی این کار مي‌پردازد، اجرت قابل توجهي خواهدگرفت.

بنابراین اگر ميخواهید حیران و سرگردان نمانید، به تعویض به موقع تسمه‌ها توجه کنید تا بعدها هزینه بیش‌تری را متحمل نشوید. تسمه تایمینگ یک تسمه الستیکی دندانه‌دار اســـت کـــه به میل‌لنگ اجازه ميدهد تا دور میل‌سوپاپ بچرخد.

اگر تسمه تایمینگ پاره شود، موتور از کار ميافتد و معمولا باعث آسیب‌های شديد ميشود.

 

شیلنگهای سیستم خنک کننده موتور ماشین معمولاً چندین سال عمر میکنند. هرچند کـــه هر قسمت با عمر بیش از ۱۰ سال احتمال آسیب دارد. شیلنگها به مرور زمان و در مجاورت دائم کولانت داغ فرسود میگردند و هرچه عمر شیلنگ بیشتر باشد,

احتمال نشت و اینکـــه باعث افزایش بیش از حد حرارت موتور شود, بیشتر اســـت.

برای اینکه بازرسی تسمه و شیلنگ خودرو را کامل انجام دهید و از اثرات آسیب زننده به این دو قطعه مهم جلوگیری کنید، برخی راهکارها را در قسمت زیر به صورت فهرست گونه معرفی می‌کنیم:

  • برای اطمینان از سطح مناسب مایعات خنک کننده خودرو و مایع خنک کننده موتور، مخزن حاوی این ماده را بررسی کنید.هر گونه علامتی که نشان دهد سطح مایع خودرو به طور غیر عادی کاهش پیدا کرده است، نشان می‌دهد که شیلنگ‌ها دچار نشتی شده‌اند. اثراتی که بعد از گرم بودن موتور روی شلنگ وارد می‌شود، آسیب زننده است. برای شناسایی میزان نشتی مایع خنک کننده از شیلنگ‌ها می‌توانید از مایع‌های رنگی معمولی که برای این کار وجود دارند استفاده کنید.
  • یکی دیگر از کارهایی که برای بازرسی تسمه و شیلنگ خودرو باید انجام دهید به این صورت است که زمانی که موتور ماشین خنک شد،
  • شیلنگ‌ها را باز کنید و با انگشت اشاره خود، موقعیتی را که نزدیک بست و اتصالات قرار دارد فشار دهید.
  • در این قسمت‌ها، تخریب الکتروشیمیایی رخ می‌دهد.
  • اگر با فشار انگشت شما روی شیلنگ، آثار خرابی را مشاهده کردید، باید آن را به سرعت عوض کنید. وجود علائم آلودگی روغن یا خراب شدن شیلنگ در نزدیکی اتصالات، نشان دهنده نقص در این قسمت است.
  • راهکار دیگر برای بازرسی تسمه و شیلنگ خودرو جستجو کردن ترک‌های موازی در اطراف خمیدگی شیلنگ است.
  • ترک خوردگی‌ها روی شیلنگ لاستیکی بر اثر تخریب ساختار لاستیک ناشی از اثرات اوزون ایجاد می‌شوند. برخی از ترک‌ها نیز ناشی از آسیب سایشی هستند که باید آنها را پیدا کنید.

نکته‌ای که در این قسمت به عنوان راهکار تکمیلی در بازرسی تسمه و شیلنگ خودرو معرفی می‌کنیم

این است که شیلنگ بالایی قسمت رادیاتور بیشتر از هر شیلنگ دیگری در داخل ماشین در معرض خراب شدن قرار دارد. در حقیقت، شیلنگی که مسئول انتقال آب و بخار به موتور ماشین است جزو این دسته قرار می‌گیرد.

از آنجایی که شیلنگ خودرو در هر چهار سال یک بار ممکن است خراب شود، با بازرسی تسمه و شیلنگ خودرو به صورت دوره‌ای می‌توانید علائم را شناسایی کنید و به موقع نسبت به تعویض آنها اقدام نمایید.

 عمر مفید شیلنگها 


بازرسی تسمه و شیلنگ خودرو

 

همه عوامل مخرب که به شیلنگ خودرو آسیب می‌زنند به تسمه‌ها نیز حمله می‌کنند و آن را از بین می‌برند. گرما، آلودگی روغن، تاثیرات اوزون و ساییدگی، مهم‌ترین اثرات تخریب کننده تسمه‌های اتومبیل هستند.